Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hormony

25. 1. 2007

Co jsou hormony?

Slovo hormon má původ v řeckém slově "hormaó", znamenajícím pohíním nebo též povzbuzuji. Hormony jsou organické látky, zajišťující spolu s nervovým systémem všechny procesy v těle. Jsou to "chemičtí poslové".

Vznik a činnost hormonů

Na rozdíl od nervových impulsů, které přenášejí informace ve formě el. výbojů nervovými vlákny, je hormonální komunikace pomalejší. Hormony se tvoří a vyplavují v jedné části těla a cestují (většinou krví) do ostatních částí ke svým tzv. cílovým buňkám. Po navázání se na svůj receptor působí hormon na vnitřní pochody v buňce prostřednictvím látky nazývané cyklický adenozinmonofosfát (cAMP). Cyklický AMP potom uvádí v činnost další enzymové systémy v buňce, tím se ovlivní různé chemické reakce a buňka tak vykonává činnost, k níž ji hormon původně směroval. Velikost odpovědi na hormon závisí na:koncentraci hormonu, počtu receptorů, trvání expozice a intracelulárních podmínkách. Výsledky působení hormonu můžeme pozorovat až po delší době a jsou dlouhodobější. Po splnění svého úkolu se hormon samotnou cílovou buňkou zbaví aktivity a odplaví se do jater. Zde se rozloží a vyloučí z těla nebo se jeho fragmenty použijí k výstavbě nových molekul hormonu.
Většina hormonů se tvoří v žlázách, které nemají vlastní vývody, a své produkty vyplavují přímo do krevního oběhu.

Tyto žlázy se nazývají žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní).
"klasické" žlázy:
• hypothalamus - GHRH, CRH, TRH, GnRH, somatostatin
• hypofýza (dirigent orchestru hormonů)- růstový hormón, prolaktin, ACTH (tvorba steroidů), MSH, TSH (stimuluje děložní stahy při porodua výdej mléka při kojení), FSH (růst vajíčka, spermií, tvorba estrogenu) a LH (vyvolává ovulaci, tvorba progesteronu); oxytocin, ADH (tvorba moči rovnováha vody v těle)
• epifýza - melatonin
• pankreas - insulin, glukagon
• štítná žláza - T3, T4; kalcitonin, tyroxin (tvorba a výdej hormonů štítné žlázy)
• příštítná tělíska - parathormon (zvyšuje metabolismus, brzdí růst)
• nadledviny-adrenalin+noradrenalin (snižuje hladinu vápníku v krvi), aldosteron (zvyšuje hladinu vápníku v krvi), androgeny (zvyšuje akci srdeční, metabolismus a přítok krve do stavů)

• kůra nadledvin -kortizol; aldosteron; androgeny
• dřeň nadledvin - katecholaminy
• vaječníky - estrogeny; progesteron, inzulin+progesteron (ovlivňuje pohlavní aktivitu)
• varlata-estrogeny+progesteron (metabolismus,snižuje stres), testosteron (glukóza v krvi, vývoj ženských a mužských druhotných pohlavních znaků a pohl. orgánů, řídí menstruační cyklus)
• testes - testosteron
• slinivka břišní-hydrokortizon (vylučování sodíku do moči)
• šišinka-melatonin (tvorba mléka)

méně tradiční zdroje:
• placenta - skoro všechno
• kardiocyty - ANP
• ledvina - erythropoietin; RAS
• trávicí trakt - gastrin, sekretin, cholecystokinin,.. •gonády - inhibiny, aktiviny
• tuková tkáň - leptin

Rozdělení hormonů
Z chemického hlediska lze hormony rozdělit do dvou kategorií. Buď jsou to bílkoviny a látky z bílkovin odvozené (inzulín, hormony štítné žlázy), nebo jsou to látky steroidní(hormony produkované kůrou nadledvin). Dále můžeme některé hormony zařadit do skupiny "systémových hormonů". Tak se nazývají hormony, které mají účinek na celý organismus (inzulín, pohlavní hormony). Jistě stojí za zmínku skupina řídících hormonů (tropní=stimulační), které se tvoří v předním laloku podvěsku mozkového, putují k jiné endokrinní žláze a tu podněcují k produkci jí vlastního hormonu (luteinizační hormon LH, který je odpovědnýma tvorbu testosteronu a progesteronu). Anabolické steroidy jsou látky podobné mužskému hormonu testosteronu, podporující tvorbu bílkovin. Lékaři je podávají po úrazech, aby zlepšili hojení svalů. Tyto látky však často zneužívají atleti a kulturisté ke zvětšení a zesílení svalů. U mužů mohou poškodit játra, způsobit zmenšení varlat, impotenci a dlouhodobé podávání poškozuje srdce. U žen se vivine mužský vzhled a zhrubne jim hlas.

Hormony a emoce
Hormony působí ve značné míře na emoce. Při stresu se tělo připravuje na útěk nebo na boj. Uvolňuje se adrenalin, zrychluje se srdeční rytmus, svaly prochází více krve, zatímco krevní průtok žaludkem a střevy se snižuje. Kromě toho stoupá i produkce kortizonu. Při psychickém stresu reaguje organismus úplně stejně jako při fyzickém nebezpečí, i když žádné nehrozí.
Tzv. hormonální cykly mohou být: cirkadiální (světlo/tma), měsíční, sezónní, vývojové (puberta, menopauza). Sezónní poruchy nálad (zimní deprese) jsou důsledkem vylučování hormonu kalcitoninu-blokován světlem. Příznaky se léčí fototerapií (2hod denně). Vzestup hladiny růstového hormonu (STH) je možné sledovat v prvních hodinách po usnutí. Zvýšení hladiny STH následuje i po tréninkové námaze a jiných formách stresu.

Náhlý pokles hormonálních hladin, k němuž dochází před menstruací, hraje pravděpodobně důležitou úlohu při vzniku příznaků známých pod souhrnným názvem premenstruální syndrom, zatímco vysoké hladiny hormonů uprostřed cyklu přinášejí mnohým ženám pocit spokojenosti a radosti. Nemusí být náhodou, že v tomto období jsou ženy nejen nejplodnější, ale i více sexuálně aktivní. Láska. Období zamilovanosti. Zmatenost, červenání se, pocení dlaní, hluboké dýchání. Zamilovaní jej popisují jako pocit pádu, ztrácejí pevnou půdu pod nohama. Zamilovaní jedinci jsou však jen náhle zaplaveni řadou biologicky aktivních látek a hormonů charakteru přírodních opiátů (drog). Láska je ve skutečnosti jen chemická formule C8H11N (FEA). Jde o strukturně superjednoduchý a účinný fenylethylamin, hormon skupiny amfetaminu. Je produkován septem limbického systému mozku v řídící centrále pocitů, což je část mozku zodpovědná za veškeré emoce. Když se k sobě přiblíží dva jedinci, dochází tak v jejich mozku ke zvýšené sekreci fenylethylaminu. Mozek je silně ovlivněn až omámen fenylethylaminem a dalšími příbuznými látkami - dopaminem (DOPA) a noradrenalinem.

Zamilovaní prožívají stav prudké euforie - výsledný jev se podobá působení amfetaminu, a není divu, neb mezi ním a uvedenými látkami existuje chemická podobnost. Anthony Walsh, který se upřímně snažil o porozumění lásce a jejím účinkům na duši a tělo, dospěl k závěru, že fenylethylamin (FEA) dělá právě ten přihlouplý úsměv, kterým obšťastňujeme ostatní. Návyk na uvedenou drogu se dostavuje okamžitě. Je-li zamilovaný od předmětu své lásky vzdálen , je celý nesvůj, ztrácí chuť k jídlu, nespí, neustále myslí na milovanou osobu. Ovšem je-li tohoto hormonu vyvíjeno nepřetržitě příliš velké množství, nedokážou neuronové receptory na tuto situaci příslušným způsobem reagovat a láska na první pohled najednou mizí. Na rozdíl od narkomanů nepociťuje únavu, protože od okamžiku vzniku závislosti se v těle vylučuje látka dopamin, která působí protistresově. Není-li stav zamilovanosti oboustranný, dochází u nemilovaného k vážným mozkovým poruchám. Zasažený jedinec pak nedokáže správným způsobem užívat základní hormony upravující náladu a nespavost (adrenalin, dopamin, serotonin). Objevují se symptomy, které se objevují při odvykání drogám: poruchy srdeční činnosti a krevního oběhu, strach, rozčarovanost, deprese, strnulost svalů. Jako první pomoc může posloužit pláč, neboť slzením se vylučuje adrenalin. A doporučuje se i čokoláda, neboť obsahuje jisté množství FEA. Delší přítomnost milované osoby postupně v těle vytváří vzrůstající hladiny látek zvaných endorfiny. Zatímco látky jako amfetamin působí vzrušení, jsou endorfiny povahy utišující, konejšící.

V medicíně používáme deriváty morfinu k utlumení bolesti, endorfiny jsou vyráběny za stejným účelem. Toto stadium lásky je dlouhodobé. Většina vědců se shoduje v tom, že jeden člověk nedokáže ve stejném čase milovat více nežli jednoho partnera. Milovat myšleno být v daný moment biochemicky poblouzněn podle výše uvedeného schématu. Něco jiného je uchovávat v sobě silnou citovou náklonnost k více lidem.

Choroby
Cushingův syndrom-Nadprodukce hormonů kůry nadledvin, způsobující "měsícovitý obličej", obezitu a hrbatá záda.Léčí se odstraněním žláz.
Diabetes mellitus (cukrovka)-Poměrně stálou hladinou cukru v krvi zajišťuje hormon inzulín. Při cukrovce vylučuje pankreas málo inzulínu nebo vůbec žádný. Hladina cukru v krvi je pak nebezpečně vysoká a jsou nezbytné pravidelné injekce inzulínu a omezený přísun sacharidů.
Hypertyreóza-Nadprodukce hormonů štítné žlázy, způsobující zvýšení látkové přeměny, nepravidelnou srdeční akci, nadměrné pocení a hubnutí. Je zmírňován léky nebo částečným odstraněním štítné žlázy.
Hypofyzární gigantismus-Nadprodukce hypofyzárního růstového hormonu v dětství vyvolává nadměrný vzrůst. Obvykle je příčinnou nádor hypofýzy, který může být odstraněn.
Hypofyzární trpaslictví-nedostatek hypofyzárního růstového hormonu v dětství, vedoucímu k malému vzrůstu. Může být léčeno injekcemi růstového hormonu.
Hypotyreóza-Snížená produkce hormonů štítné žlázy, způsobující tloustnutí, únavu a ztrátu vlasů. Může být vyvolána nedostatkem jódu v potravě a může být léčena podáváním uměle vyrobených hormonů.
Hormonální léčba může mít často vedlejší účinky, proto je třeba vždy přesně dodržovat příkazy doktorů k užívání hormonálních přípravků

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář